5. decembris latviešu tautas kalendārā ir diena, kas saistīta ar ziemas sākumu un dabas vērojumiem, kas, kā ticēja senie latvieši, sniedz norādes par laika apstākļiem tuvākā nākotnē.
5. decembris bieži tiek vērots kā diena, kad daba uzņem ziemas ritmu, un šajā dienā tika pievērsta uzmanība dažādiem dabas procesiem. Tātad, tieši šī bija tā diena, kad sensenos laikos cilvēki vēroja dabu, lai uzzinātu, kādi laika apstākļi gaidāmi ziemā un orientējās turpmākajā dzīvē un savās darbībās.
Laika apstākļi
Ja ir skaidrs laiks un auksts vējš, tas tika uzskatīts par zīmi, ka ziemas laikā būs auksti un sniegoti laikapstākļi. Latvieši pievērsa uzmanību tam, kāds ir ziemas sākums, jo tas ļoti ietekmēja lauksaimniecību un cilvēku dzīvi.
Ja 5.decembrī vērojama dūmaka un migla, tas liecināja par to, ka gaidāmā ziema būs samērā silta. Un liels sals diez vai ir gaidāms.
Ja šajā dienā bija sniegs un sniegpārslas krita lēnām, uzskatīja, ka arī gaidāmā ziema būs gara un sniegota.
Lasi vēl: Taurenis, kas lidinās oktobrī: seni tautas ticējumi – māņi vai tomēr brīdinājums
Dzīvnieku uzvedība
Ja 5.decembrī putni sāka pāriet uz ziemošanas vietām vai sāka sēdēt zemāk kokos, tas nozīmēja, ka gaidāmā ziema būs bargāka nekā parasti.
Ja vārnas izlidoja uz augstiem kokiem vai lidinājās ilgi gaisā, tas bija vēstījums, ka ziema būs maiga un bez lieliem sniegiem.
Augi un koki
Ja šajā dienā koki vēl nebija pilnībā bez lapām un dažas vēl bija palikušas, tas varēja liecināt, ka ziemas sākums nebūs ļoti auksts. Savukārt, ja 5.decembra rītā kokiem nebija vispār nevienas lapas, tas nozīmēja, ka ir sākusies ziemas aukstākā daļa.
Debesis un zvaigznes
Ja 5.decembrī bija skaidras debesis un vakarā bija labi redzamas zvaigznes, to uzskatīja par laimes zīmi, un tas arī nozīmēja to, ka tuvākās nedēļas gaidāmas gaišas un mierīgas.
Tevi arī varētu interesēt
Ja mēness šajā dienā bija pilns un spožs, to uztvēra kā zīmi, ka nākamajās dienās var gaidīt salu vai sniegu.